Konkurssit ja yrityssaneeraukset 2022, 4. vuosineljännes
Yrityssaneerausten määrä kasvoi vuoden 2022 viimeisellä neljänneksellä 6 % edellisvuodesta
tiedoteTilastokeskuksen mukaan vuoden 2022 viimeisellä vuosineljänneksellä pantiin vireille 95 yrityssaneerausta, mikä on 5 yrityssaneerausta (6 %) enemmän kuin vastaavana ajankohtana vuotta aiemmin. Henkilötyövuosien määrä yrityssaneeraukseen haetuissa yrityksissä oli kaikkiaan 778, mikä on 96 henkilötyövuotta (14 %) enemmän kuin edellisvuonna.
Sisältöä ladataan
Keskeisiä poimintoja
- Vuoden 2022 viimeisellä vuosineljänneksellä pantiin vireille 95 yrityssaneerausta, eli 6 % enemmän kuin vuotta aiemmin.
- Henkilötyövuosien määrä yrityssaneeraukseen haetuissa yrityksissä oli vuoden 2022 viimeisellä vuosineljänneksellä kaikkiaan 778 henkilötyövuotta.
- Yrityssaneerausten liukuva vuosisumma kasvoi vuoden 2022 viimeisellä vuosineljänneksellä 2 % vuoden takaisesta.
Tietokantataulukot
Poimi tarvitsemiasi tietoja taulukoiksi, tarkastele tietoja kuvioina tai lataa dataa käyttöösi.
Päivittyneet tietokantataulukot
Käytetyt luokitukset:
- Toimiala_luok
- Alue
Viiteajankohtien sykli:
vuosineljännes
Päivitystiheys:
vuosineljännes
Tilasto:
Päivitetty:
Tulevat julkaisut
Sisältöä ladataan
Viittausohje
Suomen virallinen tilasto (SVT): Konkurssit ja yrityssaneeraukset [verkkojulkaisu].
Viiteajankohta: 2022, 4. vuosineljännes. ISSN=2954-0585. Helsinki: Tilastokeskus [Viitattu: 22.5.2026].
Saantitapa:
Liittyy aiheisiin
AiheetYritykset
Yhteystiedot
Palvelusähköposti
rakenne.tilastot@stat.fiTiedustelut ensisijaisesti
Mira Kuussaari
yliaktuaari
029 551 3538
Muut asiantuntijat
Tommi Veistämö
yliaktuaari
029 551 3546
Vastaava osastopäällikkö
Katri Kaaja
osastopäällikkö
029 551 3488